Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy

Od 1995 roku zaczął funkcjonować w Polsce, zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną, krajowy system ratowniczo-gaśniczy, którego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne.

Podstawowym założeniem w budowie systemu ratowniczo-gaśniczego było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Konstrukcja systemu zakłada, że zasady realizacji podstawowych zadań ratowniczych są niezmienne i dostosowane do specyfiki wszelkiego rodzaju zdarzeń, również zdarzeń masowych lub klęsk żywiołowych, kiedy siły i środki ratownicze są niewystarczające, a organizacja działań ratowniczych wymaga modyfikacji priorytetów oraz dokonania uproszczeń w procedurach działania.

Celem funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez:

1. walkę z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi,
  2. ratownictwo techniczne,
  3. ratownictwo chemiczne,
  4. ratownictwo ekologiczne,
  5. ratownictwo medyczne.

W Krajowym Systemie Ratowniczo-gaśniczym funkcjonuje:

1. 508 jednostek ratowniczo- gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
  2. 3433 jednostek ochotniczych straży pożarnych,
  3. 4 zakładowe straże pożarne,
  4. 2 zakładowe służby ratownicze,
  5. 11 szpitali, w tym 10 szpitali MSWiA w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie, Katowicach, Białymstoku, Lublinie, Szczecinie i Wrocławiu oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich,
  6. 297 specjalistów krajowych z różnych dziedzin ratownictwa.

Schemat organizacyjny KSRG:

Na poziomie powiatowym system tworzą:

1. komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej,
  2. jednostki ochrony przeciwpożarowej mające siedzibę na obszarze powiatu włączone do systemu,
  3. powiatowy zespół do spraw ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa,
  4. włączone do systemu inne służby, inspekcje, straże i instytucje,
  5. specjaliści w sprawach ratownictwa i inne podmioty, włączeni do systemu w drodze umowy cywilnoprawnej.

Na poziomie wojewódzkim system tworzą następujące podmioty systemu:

1. komenda wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej,
  2. wydzielone siły i środki z poziomów powiatowych stanowiące wojewódzki odwód operacyjny
  3. ośrodki szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,
  4. wojewódzki zespół do spraw ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa
  5. krajowa baza sprzętu specjalistycznego Państwowej Straży Pożarnej

Na poziomie krajowym system tworzą następujące podmioty systemu:

1. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej,
  2. wydzielone siły i środki z wojewódzkich odwodów operacyjnych stanowiące centralny odwód operacyjny,
  3. szkoły Państwowej Straży Pożarnej,
  4. krajowe bazy sprzętu specjalistycznego Państwowej Straży Pożarnej,
  5. jednostki badawczo-rozwojowe ochrony przeciwpożarowej.